Harmadszor rendezték meg az Őszi Meseegyetemet

meseegyetem

Harmadik alkalommal adott otthont a Nyíregyházi Egyetem Óvó-és Tanítóképző Intézete a Magyar Népmeséért Alapítvánnyal közös Őszi Meseegyetem című rendezvénynek. A programot minden évben a Magyar Népmese Napja alkalmából szervezik meg a campuson. Az eseményen Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó mellett kutatók és pedagógusok előadásait is hallhatta a közönség.
Tanárok, óvodapedagógusok, kutatók és hallgatók is szép számmal megjelentek az Őszi Meseegyetem előadássorozatán a Nyíregyházi Egyetem B. épületének nagyelőadójában. A rendezvényt harmadik alkalommal szervezte meg az intézmény Óvó-és Tanítóképző Intézete a Magyar Népmeséért Alapítvánnyal közösen. A programot Imre Rubenné intézetigazgató nyitotta meg, aki köszöntőjében elmondta: a mesélés nem csak szórakoztatás. A mesék az emberi kapcsolatok, kultúrák és értékek őrzői, olyan tudást adnak át, amely mélyebb, mint bármely iskolai tanagyag. Hozzátette: az itt jelenlévő óvodapedagógusok, tanárok és kutatók mindannyian különböző nézőpontból vizsgálják a meséket, a mesélés folyamatát, egy dolog azonban közös bennük: hisznek abban, hogy a meséknek erejük van.

dr. Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere elismerését fejezte ki azoknak, akik fontosnak tartják ebben a gyorsan változó hétköznapokban a mesék világának megőrzését, közvetítését. Hozzátette: az önkormányzat számára is hagyomány, hogy a Magyar Népmese Napja alkalmából ünnepséget szervez. Dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő, főiskolai docens, a Magyar Népmeséért Alapítvány kuratóriumának tagja is felszólalt. Többek között azt mondta: a mese egy komoly műfaj, amely segít eligazodni az életben. Azt sugallja, hogy aki nem futamodik meg a problémáktól, hanem harcol és szembenéz velük, az tartalmas, értékes életet élhet.”
A köszöntők után a 13 éves Fintor Marci, Nógrádi Gábor: Hogyan neveljük le magunkat a félelemről? című történetét adta elő. Az előadások sorát idén is Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő indította, aki tréfás meséit útravaló gondolatokkal színesítette: „Egy mesemondó akkor éri el mestersége csúcsát, ha egy közösség magára ismer a mesében. Ennél szebb és nagyobb élményt én mesemondással kapcsolatban nem tudok.” Berecz András minden alkalommal a Magyar Népmeséért Alapítvány meghívására érkezik a nyíregyházi eseményre. A szervezettel közösen jótékonysági gyűjtésben is részt vesz. Az alapítvány kuratóriumi elnöke Cservenák László elmondta: a Meseegyetem indítását négy évvel ezelőtt javasolta Dr. Nagy Balázs főiskolai docensnek, aki azóta is az egyik motorja a szervezésnek. Az eddigi tapasztalatok alapján kifejtette: „Úgy érezzük, hogy a város és a vármegye is egyre inkább a rangján kezeli ezt a szakmai, módszertani előadássorozatot. Az a vágyam, hogy minél többen jöjjenek el az intézményekből, óvodákból, általános iskolákból és jussanak el hozzájuk a legújabb kutatások és lehetőségek.”