Legyen minden gyermek biztonságban

gyermekbántalmazás

„Egyetlen feltárt gyermekbántalmazási ügyre huszonöt olyan jut, amely örökre rejtve marad.” Ez a megrendítő adat nemcsak statisztikai tény, tükröt tart a szülők, a pedagógusok, az egész társadalom elé. Április 16-án a Rotary Club Nyíregyháza és a Nyíregyházi Egyetem közösen rendezett konferenciát a gyermekbántalmazás megelőzését, kezelését és a trauma feldolgozását segítő módszerekről. A „Legyen minden gyermek biztonságban” címet viselő szakmai napon számos hallgató és szakember vett részt.
„Nehéz felismerni, nehéz róla beszélni, a megtörtént trauma pedig legtöbbször az egész életre kihat. Kutatások is alátámasztják, hogy a gyermekkorban elszenvedett bántalmazás egészségkárosodást okoz, jelentősen megrövidítheti az élettartamot és a szenvedélybetegség kialakulásával is szoros összefüggésben van - hangsúlyozta dr. Pénzes Marianna, a Rotary Club Nyíregyháza elnöke, aki évek óta foglalkozik e súlyos társadalmi jelenséggel. Szerinte az egyik legfontosabb lépés az, hogy a csendet megtörjük, hogy beszéljünk a fájdalomról, és megmutassuk: van kiút, van segítség. Hozzátette: a konferencia egyik legfontosabb üzenete, hogy már kisgyermekkorban el kell kezdeni a megelőzést. A rendezvényen olyan módszerekről hallhattak az résztvevők, amelyek a prevenció mellett a kezelésben, a traumafeldolgozásban is segíthetnek.
Dr. Szabó György, a Nyíregyházi Egyetem rektora azt hangsúlyozta: „Egy család, egy gyermek egy pedagógus, vagy akár egy intézmény sem képes elszigetelten megküzdeni a mai kor nehézségeivel. Az egyetemnek és a Rotarynak is közös felelőssége a társadalmi tudatosság növelése és a prevenció beemelése a mindennapokba.” A rektor szerint az intézmény és a szervezet közötti együttműködés nemcsak tudást, hanem reményt is ad – különösen abban a régióban, ahol a problémák sokszor elérik, a megoldások azonban nehezebben jutnak el az emberekhez.
Dr. Vincze Tamás András, az Alkalmazott Humántudományok Intézetének egyetemi docense nyitóbeszédében elmondta: a
Rotary missziója egy emberségesebb élhetőbb világ megteremtését tűzi a zászlajára ennek egyik leglényegesebb eleme pedig éppen a gyermekbántalmazás elleni küzdelem. „Mi pedagógusként mindnyájan érezzük azt, hogy mennyire szükséges tisztább és árnyaltabb képet kapnunk a gyermekbántalmazásról, valamint azokról az eszközökről stratégiákról, amelyekkel felvehetjük a küzdelmet ellene. Azért is kísérheti fokozott érdeklődés ezt a témát, mert sokáig még a pedagógusképzésben is tabunak számított a gyermekbántalmazás témája. A 90-es évek közepén is legfeljebb neveléstörténeti vagy irodalomtörténeti órákon hallhattunk erről a súlyos jelenségről”-fejtette ki az egyetemi docens.
A rendezvényen gyakorlati módszereket is bemutattak, mint a wingwave coaching, amely a trauma feldolgozásában nyújthat támogatást, és amely már több mint 15 éve működik Magyarországon is. Dr. Pénzes Marianna egy, az óvodásoknak szóló „My Body is My Body” névre keresztelt program felelőse, amely játékos, zenés formában tanítja meg a testbiztonság alapjait, segít felismerni és jelezni, ha valami nincs rendben. Érdekesség, hogy ezt a módszert, hazánkban elsők között, Nyíregyházán használják, egy helyi óvodában pilotként működik. Más korosztályt céloz a NoBadKid iskolai program, amely a viselkedési problémák mögött húzódó traumák felismerésére és a szemléletváltásra helyezi a hangsúlyt.

A Rotary és az egyetem között létrejött együttműködési megállapodás célja, hogy ez a közös munka ne csak a konferenciák szintjén jelenjen meg, hanem épüljön be a képzésbe és a helyi szakmai gyakorlatba is.
„A tanárnak, az óvónőnek minden nap szembesülnie kell ilyen problémákkal. Ha ezekre idejében reagálunk, emberi sorsokat menthetünk meg –– mondta dr. Pénzes Marianna, reményét fejezve ki, hogy a Nyíregyházi Egyetem jövőben módszertani központként is működhet a térségben.